Strategia pozycjonowania

Strategia pozycjonowania

Strategia pozycjonowania strony jest pierwszą czynnościa jaką trzeba opracować przed rozpoczęciem procesu promowania strony w wyszukiwarkach internetowych. Stworzenie odpowiedniej strategii polega na doborze odpowiednich technik po wykonaniu analizy strony internetowej, które pozwolą w bezpieczny i skuteczny sposób zwiększyć widoczność i wyszukiwalność promowanej strony. Strategia to tak naprawdę plan działania jaki musimy zrealizować aby w jak najszybszym czasie wypracować postawione cele. Działanie według opracowanego planu to również oszczędność czasu ponieważ w trakcie jego realizacji musimy wykonywać konkretne działania zamiast je planować.
Poniżej przedstawimy kilka podstawowych elementów strategii pozycjonowania.

1. Analiza potrzeb biznesowych i wyznaczenie celów

Podstawowym elementem skutecznej strategii pozycjonowania strony internetowej jest określenie celów jakie chcemy osiągnąć za pomocą promowania strony w organicznych wynikach wyszukiwania na dane frazy.

Do precyzyjnego określenia celów należy zadać następujące pytania:

  • a) Na jakim obszarze działa firma?
  • b) Do jakich klientów chcemy trafić z ofertą?
  • c) Co konkretnie chcemy promować jakie produkty/usługi/wydarzenia itp.?

Odpowiedzi na powyższe pytania pozwalają analitykowi dobierającemu słowa kluczowe dobrać te najkorzystniejsze, które przełożą się na zwiększenie ruchu na stronie internetowej.

2. Wybór optymalnych fraz kluczowych

Codzienie wyszukujemy w Google informacje, szukamy produktu, usługi itd. wpisując do wyszukiwarki hasła tzw. frazy kluczowe.
Celem pozycjonowania jest aby na wpisywane przez naszych potencjalnych klientów hasła znaleźć się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Dlatego bardzo ważnym krokiem w planowaniu strategii pozycjonowania jest wybór optymalnych fraz kluczowych.
Rozróżniamy podstawowe typy zapytań:

  • - zapytania nawigacyjne,
  • - zapytania informacyjne,
  • - zapytania transakcyjne.

Zapytania nawigacyjne – są to zapytania związane z wyszukiwaniem konkretnej strony. Wie osób w wyszukiwarkę wpisuje część adresu strony, nazwę firmy lub jej część. Trzeba zadbać aby poprzez odpowiednią optymalizację strony była na tego rodzaju frazy widoczna,.

Zapytania informacyjne – jak sama nazwa wskazuje użytkownicy wyszukiwarki wpisują tego rodzaju frazy w celu znalezienia konkretnej informacji np.: prognozy pogody nad morzem. W aspekcie biznesowym zadbajmy aby strona lub sklep internetowy był widoczny na frazy związane z cenami i opiniami towarów oraz usług np.: "telewizor samsung opinie", "zabawki edukacyjne dla dzieci cena".

Zapytania transakcyjne – są to zapytania związane z poszukiwaniem konkretnych usług lub produktów celem dokonania zakupu np.: "szklarz z poznania", "telewizor samsung ue40k5200". Zadbajmy więc aby poprzez odpowiednią optymalizację i wysokiej jakości treści znajdujące się na stronie sprzedażowej klient trafił i skorzystał z Twojej oferty.

Specjalista w trakcie konsultacji z klientem, dobiera najkorzystniejsze frazy kluczowe, których wypozycjonowanie przełoży się na zwiększenie ruchu na stronie.

3. Optymalizacja strony i treści

Kolejnym elementem poprawy widoczności strony w wyszukiwarkach internetowych jest optymalizacja treści i kodu strony.

Na stronie powinny znajdować się jak najlepsze treści tekstowe, zdjęcia, filmy video itp. Treści muszą zostać poddane optymalizacji tak by zawierały odpowiednią ilość fraz kluczowych, linków i odpowiedni układ.

Poprawa kodu strony ma zapewnić poprawne wyświetlanie strony w przeglądarkach internetowych i umożliwić bezproblemowe zaindeksowanie strony w wyszukiwarkach internetowych.

Optymalizacja treści i kodu strony stanowi bardzo ważny czynnik wpływający na pozycjonowania całej strony internetowej.

4. Wysokiej jakości linki tzw. linkbulding

Każdy link prowadzący do strony możemy porównać do oddanego głosu na ulubion utwór znajdujący się w topliście. Jedyną rówżnicą jest to iż w pozycjonowaniu najważniejesze jest aby prowadzące do strony linki były:

  • - podobne tematyczne, najlepiej aby do promowanej strony prowadziły linki ze stron o podobnej tematyce,
  • - wysokiej jakości, link ze strony o wysokiej jakości z wieloletnią historią jest znacznie cenniejszy niż link z nowo powstałej lub słabej jakości strony

Stałe zdobywanie nowych linków buduje reputację strony, która przekłada się na zwiększanie jej pozycji w wynikach wyszukiwania na wybrane frazy kluczowe.

5. Monitoring i analiza wyników

Ustalenie miarodajnych wskaźników pozwala ocenić skutki przeprowadzonej kampanii. Bieżąca analiza wyników pozwala szybko reagować na niepokojące sytuacje i zachować stabilne wyniki pozycjonowania. W związku z tym należy mierzyć postępo pozycjonowania poprzez sprawdzanie pozycji na wybrane do pozycjonowania frazy kluczowe, a także ilość ruchu na stronie pochodzącego z wyszukiwarki google.pl. Te dwa parametry dają nam możliwość miarodajnego mierzenie postępu pozycjonowania.

Pamiętać należy, że pozycjonowanie stron jest długotrwałym procesem, który wymaga regularnych działań i monitorowania, a także modyfikacji strategii pozycjonowania w zależności od zmian zachodzące w algorytmach wyszukiwarek. Z całą pewnością można samemu zaplanować strategię pozycjonowania i nastepnie promować swoją stronę, natomiast wymaga to dużego zaangażowania czasowego, systematycznych działań i monitorowania postępu.
Najczęściej najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zlecenie pozycjonowania specjalistowm, którzy dysponują wieleletnim doświadczeniem i wiedzą, którzy wykonają za nas wszystkie niezbędne prace i będą czuwali nad całym procesem prowadząc stałe działania.
Korzystając z usług specjalistów możemy się cieszyć efektami skutecznego pozycjonowania strony i koncentrować się na rozwoju swojego biznesu.

Powrót do góry