SEO (Search Engine Optimization)

SEO (Search Engine Optimization)

Angielski skrót SEO (z ang. Search Engine Optimization) oznacza optymalizację stron internetowych dla wyszukiwarek np.: Google.pl. Potocznie działania te zwane są również jako pozycjonowanie stron internetowych. Celem przeprowadzania owych działań jest zwiększenie widoczności promowanej strony internetowej w wyszukiwarce co przekłada się na osiąganie lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania na dane hasła. Zdobycie wyższych pozycji zdecydowanie zwiększa oglądalność strony przez potencjalnych klientów przez co możemy liczyć na większe zainteresowanie naszą ofertą.

1. Hasła czyli frazy kluczowe

Przed rozpoczęciem pozycjonowania bardzo ważnym elementem jest wybór haseł tzw. fraz kluczowych, które wpisuje w wyszukiwarce internetowej potencjalny klient. Dobór właściwych fraz kluczowych może zdecydować o tym, że ruch na naszej stronie internetowej zwiększy się o kilkaset procent, a to przekłada się wymiernie na zwiększenie zysków. Podczas wybory fraz kluczowych należy znaleźć równowagę pomiędzy jak największą wyszukiwalnością frazy, a jej niską konkurencyjnością w wynikach wyszukiwania. Wielokrotnie okazuje się iż wybór kilku/kilkunastu fraz o mniejszej wyszukiwalności i niskiej konkurencji zamiast bardzo popularnych i konkurencyjnych fraz przynosi zdecydowanie szybsze i lepsze efekty. Dzieje się tak ponieważ wypozycjonowanie fraz o mniejszej konkurencyjności zajmuje znacznie mniej czasu, a większa ilość tych fraz powoduje ogólne zwiększenie ruchu na stronie.

2. Działania SEO są procesem

Planując marketing strony internetowej w wyszukiwarce internetowej należy brać pod uwagę fakt, że te działania są stałym procesem i wymagają systematycznych działań dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Procesu zwanego pozycjonowaniem nie da się przyspieszyć aby w bezpieczny sposób wypromować stronę i uzyskiwać stabilny progres należy wykonywać czynności pozycjonerskie regularnie.

Chcąc na przykład wypromować sklep ogrodniczy na sezon wiosenny działania koniecznie trzeba rozpocząć już minimum 3 do 6 miesięcy wcześniej aby w naturalny i bezpieczny sposób zdobyć wysokie pozycje dla oferowanego asortymentu co przełoży się na większe zainteresowanie produktem przez potencjalnych klientów.

3. Analizuj ruch na stronie

Prowadząc działania marketingowe ważne jest aby analizować ruch jaki pojawia się na stronie. Dokonując szczegółowych analiz można reagować na nietypowe sytuacje oraz w razie potrzeby zmienić strategię niektórych działań na skuteczniejsze. Przeglądając statystyki jesteśmy również w stanie ocenić na ile wypromowane słowa kluczowe przekładają się na zyski. Wiedza ta pozwala stosunkowo szybko zmienić pozycjonowane słowa kluczowe na skuteczniejsze.

Planując marketing w wyszukiwarkach internetowych trzeba działać systematycznie cały czas śledząc zmiany, dobierać odpowiednie fraz kluczowe i analizować postęp. Pomimo czasu potrzebnego na wypromowanie strony w wyszukiwarce to ta forma reklamy w porównaniu z innymi daje długotrwałe efekty z których będziemy czerpać zyski. Proces pozycjonowania ze względu na konieczność jego przeprowadzenia według obowiązujących reguł wyznaczonych przez regularne zmiany zachodzące w algorytmie wyszuwiwarki warto zlecić fachowcom którzy w szczegółowy sposób opracują strategię zaistnienia Twojego biznesu w internecie i zdobycia nowych klientów.

Powrót do góry