Pozycjonowanie szerokie (long tail)

Pozycjonowanie szerokie (long tail)

Na przestrzeni lat sieć internet bardzo się rozwinęła, powstało wiele stron internetowych, sklepów internetowych i portali. Następstwem tego jest stale powiększająca się konkurencja i aby zaistnieć w sieci trzeba wyróżnić swoją firmę spośród konkurentów.
Powyższa zasada nie odnośi się jedynie do wyglądu strony internetowej bądź sposobu prezentacji oferty ale również do sposobu promowania jej w wyszukiwarce internetowej.
Każdy przedsiębiorca pozycjonując stronę internetową w wyszukiwarce chce być na topowych pozycjach na najważniejsze w jego branży słowa kluczowe co przełoży się na zwielokrotnioną ilość potencjalnych klientów.
Oczywiście nie ma nic złego w tego rodzaju działaniach i jest to jak najbardziej prawidłowy tok myślenia osoby chcącej z powodzeniem rozwijać swój biznes. Realia w postaci rosnącej konkurencji która również chce się wypozycjonować na topowe frazy nakazuje zmienić podejście co do wyboru pozycjonowanych fraz.
Pozycjonowanie szerokie (z ang. long tail) oznacza pozycjonowanie fraz rozszerzonych. Oznacza to konkretnie nie skupianie się na frazach ogólnych np.: telewizory a na bardziej szczegółowych np.: konkretny model telewizora; LG 42LF652V.
Od razu po sprawdzeniu wyszukiwalności wspomnianych fraz która wynosi "telewizory" – 22 200 wyszukań miesięcznie, "LG 42LF652V" – 2 900 wyszukań miesięcznie nasówa się stwierdzenie: "Pozycjonowanie frazy "LG 42LF652V" jest nierentowne ponieważ fraza posiada 2 900 wyszukań miesięcznie, a fraza "telewizory" 22 200 czyli prawie 19 100 wyszuka miesięcznie więcej". Za pomocą kilku argumentów zobrazujemy że stwierdzenie to wcale nie jest prawdziwe.

1. Przyśpieszenie procesu zakupowego
Prowadząc sklep internetowy sprzedający telewizory wydaje się być najlepszym rozwiązaniem pozycjonowanie go na frazę "telewizory". Wejścia z tej frazy będą generowały różne grupy odbiorców; osoby mające zamiar zakupić telewizor, osoby szukające informacje o różnych modelach telewizorów itd.. Od czasu odwiedzenia przez takiego klienta sklepu do momenttu w którym właściwie coś kupi może minąć wiele czasu ale nie zrobi tego nigdy.

Zmieniając podejście do pozycjonowania możemy ten proces stanowczo skrócić. Pozycjonując za pomocą metody szerokiego pozycjonowania skupiamy się na pozycjonowaniu konkretnych modeli telewizorów np.: LG 42LF652V. Potencjalny klient odnajdując sklep po wpisaniu frazy konkretnego modelu telewizora i trafieniu w nim bezpośrednio na jego opis i możliwość zakupu jest już praktycznie przy ostatnim kroku zakupowym.
Pomimo iż fraza "LG 42LF652V" posiada stosunkowo małą wyszukiwalność to oferując w sklepie kilkadziesiąt lub kilkaset różnych modeli ilość klientów zainteresowanych konkretnym produktem stacje się ogromna.

2. Niższy koszt pozycjonowania
Pozycjonowanie fraz typu "telewizory" czyli posiadaących w wynikach wyszukiwania dużą konkurencję wymagają zdecydowanie większych nakładów czasu, pracy potrzebnych na wypromowanie strony internetowej na topowe pozycje co przełoży się na ogromne kosztyz tym związane.
Realizując strategię pozycjonowania szerokiego wejście na topowe pozycje na daną frazę zajmie zdecydowanie mniej czasu oraz wymagało będzie mniej pracy pozycjonera a koszta wypromowania frazy radykalnie spadną.

3. Szybsze efekty
Mniejsza konkurencja na dane słowo kluczowe w wynikach wyszukiwania pozwala na skrócenie czasu jej wypromowania co przełoży się na potecjalny zysk. Cas konieczny na wypozycjonowanie frazy z długiego ogona w zależności od ilości konkurencji może wynieść kilka miesięcy gdzie przy ogólnej frazie nawet rok lub dwa.

4. Kontrola nad utraconymi pozycjami
W wyszukiwarce Google co jakiś czas aktualizowany jest algorytm, który analizuje strony internetowe i ustala ich pozycje na dane słowa kluczowe. Może okazać się że po aktualizacji algorytmu zoptymalizowanie witryny na dane słowa kluczowe jest niewystarczające wzgledem nowych wytycznych przez co strona internetowa ląduje na dalekich pozycjach lub w szczególych przypadkach może zostać nałożony na wybrane słowa kluczowe filtr.
Podczas pozycjonowania fraz ogólnych o dużej wyszukiwalności utrata topowych pozycji nawet dla jednej frazy może okazać się opłakana w skutkach. Stosując metodę szerokiego pozycjonowania straty w postaci ruchu na stronie internetowej nawet gdy stracimy pozycję kilku fraz przy pozycjonowaniu kilkudziesięciu będą znikome a powstałe szkody zdołamy w szybki sposób nadrobić.

Pozycjonowanie strony internetowej to bardzo skomplikowany zabieg wymagający nie tylko wiedzy ale również zdobytego przez zespół doświadczenia. Cechy te pozwalają obrać odpowiednią dla Twojego biznesu strategię promowania w wyszukiwarce optymalizując koszta i czas ptrzebny do osiągnięcia efektu. Powierzenie pozycjonowania specjalistom pozwoli również spieniężyć w postaci nowych potencjalnych klientów inwestycję jaką ponieślimy aby zaistnieć w internecie w postaci strony internetowej, sklepu internetowego lub portalu internetowego.

Powrót do góry